Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

MUROVANÝ vs. MONTOVANÝ

Pridané: 10.8.2021

Zvažujete stavbu domu a stojíte pred rozhodnutím murovaný alebo montovaný? Prečítajte si  porovnanie murovaných a montovaných stavieb.  

MUROVANÝ vs. MONTOVANÝ

Zvažujete stavbu domu a stojíte pred rozhodnutím murovaný alebo montovaný? Prečítajte si  porovnanie murovaných a montovaných stavieb.  

MUROVANÝ DOM

Murované domy sú veľmi obľúbené hlavne kvôli ich pevnosti, odolnosti, tvárnosti a taktiež vďaka ľahkej dostupnosti základných surovín, ktoré sú potrebné k výstavbe. Jedná sa napríklad o piesok, štrk a podobne.

Životnosť murovaných stavieb je vyššia, vďaka stavebnej hmote, masívnej a murovanej konštrukcii. Tieto domy nepotrebujú žiadnu dodatočnú ochranu v podobe konzervačných látok, viac chránia pred elektrosmogom a sú odolné voči plesniam a hmyzu.

Preto investície, ktoré vložíte do tejto stavby sú zárukou trvalej hodnoty. Hodnota murovaného domu, pri možnom predaji je dostatočne vysoká, keď berieme do úvahy zriaďovacie náklady je ich zhodnotenie veľmi priaznivé.

Výstavba murovaného domu je preto efektívnejšia do budúcna. Je vhodnou investíciou do budúcnosti, stavba má väčšiu investičnú hodnotu.

Variabilita pri stavbe domu je oveľa vyššia. Pri stavbe tohto typu domu je možné vytvárať rôzne dispozičné riešenia. Preto výstavba nie je nijak tvarovo obmedzená.

Výhody murovaného domu:

  • Životnosť
  • Trvalá hodnota
  • Vhodná investícia
  • Variabilita

MONTOVANÝ DOM

Doba výstavby montovaného domu je výrazne kratšia ako pri murovanom dome. Ak vás teda tlačí čas, montovaný dom je preto pre vás najlepším riešením.

Veľkou výhodou tohto typu domov je rýchlosť. Jednotlivé panelové časti sa vyrobia osobitne a až následne sa osadzujú základové dosky.

Montované domy dávajú možnosť bývať už v priebehu pár mesiacov. Väčšinou sa doba pohybuje od 2 až  4 mesiacov. Dĺžka výstavby samozrejme závisí od veľkosti domu, ktorý si zvolíte.

U murovaných domov sa výstavba často predlžuje z dôvodov ako napríklad nepriazeň počasia alebo iných nepredvídateľných vplyvov. Oproti murovanému domu teda možno stavať montovaný dom  v akomkoľvek ročnom období.

Výstavba murovaného domu so sebou prináša množstvo nečakaných komplikácii, hlavne čo sa týka výdavkov. To znamená, že sú často nutné investície navyše. Výdavky s ktorými sa pred realizáciou nepočítalo. Tie dokážu cenu pekne navýšiť. Taktiež aj momentálne rýchlo rastúce ceny stavebných materiálov.  Za montovaný dom by ste nemali zaplatiť viac, ako ste na začiatku vypočítali.

Montovaný dom vyjde lacnejšie ako murovaný a rozoznať ho od murovanej stavby je takmer nemožné.

Tieto domy môžeme považovať za ekologickejšie. Montované domy na báze dreva sú ekologickejšie ako murované domy, pretože využívajú obnoviteľné zdroje ako je drevo alebo odpad zo spracovania dreva. V porovnaní s murovaným domom sa tieto domy dajú ľahšie odstrániť a recyklovať.

Výhody montovaného domu:

  • Rýchlosť
  • Možnosť stavať kedykoľvek
  • Cena
  • Ekologickosť