Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Proces stavby domu

Pridané: 10.8.2021

Rozhodli ste sa, že je čas začať riešiť svoj vysnívaný dom a nemáte predstavu kde začať? Prevedieme vás procesom okolo stavby domu, jednoducho, krok za krokom.

 

  1. Výber pozemku

Výber pozemku patrí k jedným z najdôležitejších atribútov, keďže tam bude stáť váš dom snov.

Je dôležité položiť si otázku, kde chcem aby dom stál. Prvé z rozhodujúcich kritérií, je teda lokalita.  Ďalej je veľmi dôležité zistiť aká je vo vašej vybranej lokalite dostupnosť služieb ktoré sú pre vás nevyhnutné, občianska vybavenosť  a samozrejme dopravná dostupnosťinžinierske siete na pozemku.

Medzi technické parametre, ktoré je potrebné skontrolovať pred kúpou pozemku je jeho veľkosť, orientácia na svetové strany, veľmi dôležitý je aj sklon pozemku a jeho podložie.

Je potrebné si skontrolovať, či sú na pozemku vyriešené všetky vlastnícke vzťahy a či na čom nie sú vecné bremená.

Samozrejme, ak ste milovníkom prírody bude vás dôležitým bodom rozhodovania aj zeleň na pozemku a v jeho okolí. Tu je tiež dôležité poznamenať aby ste sa informovali aj do budúcnosti, či sa v okolí pozemku neplánujú nejaké veľké stavby – pozrieť sa na dlhodobý rozvoj obce alebo mesta v ktorom ste sa rozhodli pozemok zakúpiť.

V prípade, že pozemok máme vybratý, môžeme sa presunúť k projektu domu.

  1. Výber projektu domu

Svoj vysnívaný dom si môžete vybrať z nášho katalógu projektov, v ktorom nájdete bungalovy, dvojpodlažné či nadštandardné rodinné domy alebo si projekt navrhnete presne podľa svojich predstáv.

V našej ponuke si viete vybrať, či pôjde o dom modulárny (neuveritelne.eu) alebo murované domy. Je na vás, ktorý typ domu vám viac vyhovuje.

  1. Financovanie

Predtým, ako sa pustíte do vybavovaní povolení a stavby domu je potrebné vyriešiť otázku financovania. Či budete celý projekt financovať z vlastného vrecka, alebo budete potrebovať aj nejaké externé zdroje.

 

K tomu vám veľmi dobre poslúži hypotéka, úver na dofinancovanie. Môže ísť aj o kombináciu všetkých troch možností. Aby ste prišli k tej najlepšej z možností prejdite si ponuky všetkých bánk a vyberte si tu najvýhodnejšiu pre vás.

Tu je potrebné rátať aj s tým, že to zaberie nejaký čas. Samotný výber banky a formy financovania, ale aj proces kým budú banke predložené všetky potrebné doklady a hypotéka schválená. Dĺžka času ktorý v banke pri riešení financovania strávite, je individuálny.

 V prípade, že sa v ponukách bánk strácate a chcete si nechať poradiť, veľmi radi vám pomôžeme aj s tým.

  1. Žiadosť o stavebné povolenie

Stavebný úrad, musí potvrdiť stavbu domu. K takejto žiadosti je potrebné doložiť súhlasy všetkých dotknutých orgánov a ďalšie potrebné prílohy.

  1. Výstavba domu

Hrubá stavba

Hrubá stavba pri murovaných domoch zahŕňa základy a to, čo je pod základovou doskou alebo podkladovým betónom. Obvodové a vnútorné nosné steny, stropy, nenosné priečky, strešnú konštrukciu, vence, šikmú alebo rovnú strechu, pri poschodovom dome aj schody.  Zvyšné dokončenie domu ostane na Vás.

Holodom

      Holodom je hrubá stavba, ale je pripojený na všetky inžinierske siete (voda, plyn, kanalizácia, elektrina), má upravené vonkajšie a vnútorné steny, stropy, podlahy, zateplenie, no má nedokončený interiér. Holodom je prázdny dom a je len na Vás, akú podlahu zvolíte, aké obkladačky budete mať v kúpeľni, akú sanitu si zvolíte, akej farby budú zárubne na dverách, dvere...

Dom na kľúč

Stavbu Vášho domu zrealizujeme na kľúč, od projektu, základovej dosky, všetkých inštalácií a rozvodov, obkladov a dlažieb, vnútorných a vonkajších úprav až po zariadenie interiéru tak, aby spĺňal Vaše predstavy. Dom bude mať dvere, podlahy, sanitu, obklady, omietky, zásuvky a vypínače, dokončenú fasádu. Samozrejmosťou je aj vybavenie kolaudácie.

U nás si viete vybrať zo všetkých týchto možností. Postavíme hrubú stavbu, tzn. surový dom bez akýchkoľvek estetických úprav.  

Ak chcete, aby bol dom  podľa vašich  požiadaviek a chcete si samy si zariadiť interiér, v tom prípade je pre Vás ideálnym riešením stavba holodomu.

Pokiaľ chcete mať vybavené všetko najvhodnejší je dom na kľúč. Samozrejmosťou je aj vybavenie kolaudácie.

 

  1. Kolaudácia

Po dokončení výstavby domu sme na poslednom kroku a teda nasleduje kolaudačné konanie. Kolaudačný proces môže prebiehať po ukončení všetkých realizačných prác na novostavbe alebo po rekonštrukcii, na ktorú bolo vydané stavebné povolenie.

Kolaudácia je proces, ktorým sa úradne schvaľuje stavba. Jej primárnou úlohou je ochrana zdravia budúcich užívateľov a požiarna bezpečnosť. Zabezpečuje sa ňou aj ochrana verejných záujmov a práv účastníkov konania z hľadiska starostlivosti o životné prostredie.

  1. Môžete sa sťahovať

A na záver, ta najkrajšia povinnosť. Môžete sa začať sťahovať do svojho nového,  vysnívaného domu.

Proces celej výstavy a všetkých ostatných procesov a formalít okolo toho sa môže zdať zložitým. Preto neváhajte a obráťte sa na nás odborníkov, ktorí vás týmto procesom prevedú a zariadia všetko potrebné.